کد خبر : 2478
تاریخ انتشار : دوشنبه 27 آذر 1402 - 11:19
-

رییس جهاد کشاورزی لرستان تاکید کرد؛

قرارگاه اشتغال استانهای زاگرس‌نشین، راه ورود واحدهای صنایع تکمیلی به چرخه تولید

قرارگاه اشتغال استانهای زاگرس‌نشین، راه ورود واحدهای صنایع تکمیلی به چرخه تولید
رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: صنایع تبدیلی و تکمیلی در بخش کشاورزی اهمیت بسیار زیادی در توسعه اقتصادی مناطق روستایی دارند.؛

به گزارش طلوع غرب به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی لرستان: سید عماد شاهرخی تصریح کرد: این صنایع به افزایش ارزش افزوده محصولات کشاورزی، حفظ کیفیت محصولات، ایجاد اشتغال، افزایش درآمد روستاییان، کاهش ضایعات و… کمک می کنند.

وی ادامه داد: درجهت ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی در حوزه کشاورزی، در سالجاری با صدور ۱۳۰ مجوز، رشد ۶۷ درصدی داشته است و این در حالی است که در سال گذشته ۶۵ مجوز صادر شده بود.

شاهرخی اظهار کرد: ۲۵۰ واحد صنایع تبدیلی در استان به بهره برداری رسیده است که بیشترین تعداد در شهرستان های خرم آباد، بروجرد و دورود هستند. از این تعداد ۱۸۴ مورد فعال و ۶۶ مورد غیرفعال هستند که بدترین شرایط واحدهای صنایع تبدیلی در شهرستان های سلسله و خرم آباد است.

وی افزود: ۲۷۴ واحد صنایع تبدیلی و غذایی با بیش از ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی در سطح استان وجود دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان در بخش دیگری از صحبت هایش به چالش های پیش روی صنایع تبدیلی و غذایی استان اشاره و عنوان کرد: نقدینگی، تضمین مالی و بانکی، تورم، کندی تهیه ماشین آلات و تکنولوژی به دلیل تحریم ها، بالا بودن هزینه های گمرکی جهت صادرات، تلاطم در بازار واردات و نبود برنامه ریزی منسجم و… از جمله این چالش ها هستند.

وی ادامه داد: با توجه به ریسک پذیر بودن بخش کشاورزی، تمایل برای سرمایه گذاری در بخش های دیگر وجود دارد. لذا با هم افزایی لازم است تا به یک نتیجه برسیم و ساز و کار قانونی فراهم شود و سرمایه گذار را به بخش کشاورزی هدایت و آنها را جذب کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان اظهار کرد: لازم است تا سیر سرمایه گذاری را به شهرستان هایی که کمترین سرمایه گذاری را دارند، هدایت شوند

شاهرخی تصریح کرد: برنامه و آسیب شناسی را برای واحدهای راکد و نیمه فعال را انجام دهیم.

وی اظهار کرد: لازم است جلساتی با کارشناسان و مسئولین واحدها برگزار شود و اقدامات کارشناسی صورت گیرد و ظرف یک ماه آینده بسته حمایتی مشترک در حوزه خدمات مطرح شده، پیگیری شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان عنوان کرد: اگر هم افزایی در استان صورت گیرد که زمینه آن نیز فراهم است قطعا می توان تحولات گسترده ای را ایجاد کرد.

شاهرخی گفت: در حوزه قرارگاه اشتغال استان های زاگرس نشین فرصتی استثنایی برای واحدهای نیمه تمام با ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی است که می توان با استفاده از این شرایط، کمک های بیشتری را از سمت دولت برای واحدها جذب کنیم و آنها را از این وضعیت خارج و به چرخه تولید وارد کنیم.
وی بیان کرد: هدف گذاری برای طرح های بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشیم ، آنها را شناسایی و با اجماع، منابع استان را به این حوزه هدایت کنیم.

وی گفت: ۲۹ واحد فعال حوزه کشاورزی در شهرک های صنعتی لرستان وجود دارد، ۱۱ طرح نیز وجود دار که از این تعداد ۵ واحد دارای بیش از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی هستند و ۶ طرح نیز به بهره برداری رسیده اند اما در حال حاضر غیرفعال هستند که با اجماع و هم افزایی و همکاری می توان این ۱۱ واحد را به چرخه تولید وارد کنیم.

در این جلسه مقرر شد با هم افزایی و تعامل سازمان جهاد کشاورزی، شرکت شهرک های صنعتی، صمت لرستان و… در جهت احیاء واحدهای غیرفعال، واحدهای دارای پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد، تعامل در جهت صدور پروانه بهره برداری، تجمیع آمار و اطلاعات صنایع کوچک تکمیلی غذایی استان، برگزاری دوره های آموزشی و… اقدامات موثر و کارگشایی صورت گیرد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.